Sportlov

Hem » Sportlov
Det blev ett sportlov i vår lilla stuga, med de två äldsta pojkarna, min pappa och min man förstås. Konceptet var att ta det lugnt och äta korv. Under tiden hade min mamma och yngsta pojke en helt annorlunda semester i Barcelona.
Förvisso har vi för första gången på länge haft en nästan riktig vinter även här i Vännäs (där vi bor.) Men nog har stuglivet vidgat våra möjligheter vad vintersport beträffar.
När åkte jag slalom sist? Det kan vara för 25 år sedan.
 
 
 
Så fantastiskt vilka vyer! I stolliften hade jag inte sinnesnärvaron att fota. Och vi glömmer bort ett par gråtattacker samt att jag åkte ner på rumpan några gånger. Jag är hur som helst hel både i kroppen och själen efteråt, och roligt var det mestadels. Nästa gång tror jag dock att det blir Hemavan och inte Tärnaby då den senare har något ”vassare” backar, något som jag inte precis behöver.
 
 
Nästa dag for vi med skotrarna genom ett majestetiskt fjällandskap till Tärnasjön.
 
 
Häromkring har självaste kungen sin stuga.
 
 
 
Endast min pappa fick en fisk (hans första någonsin på pimpelspö.)
 
 
Och som om det inte var nog så ställde jag mig på längdskidorna också! Det var ett antal år sedan förra gången även med dem… Skidvägen finns alldeles intill vår stuga.
 
 
Dunjackan var överflödig!
Nu har vi återigen varit tvungna att säga hejdå till vår kära stuga. Vem vet vad vi hittar på nåsta gång…
 
 

9 reaktioner på ”Sportlov”

  1. Så vacker er omgivning är!
    Jag drömmer om att få skida, längdåkning, inte i backarna. Här har vi sällan snö i sådana mängder. Ibland hinner man bara ta fram skidorna så har snön försvunnit under tiden, ungefär.

    Mycket njutbara bilder och så roligt för din pappa att få en fisk!

  2. Tack Annukka, för gentilt erbjudande!
    Men jag tror att det fortsättningsvis får bli en dröm för min del. Uffes skada gör att han inte kan vara ute i kyla; han får spasmer. Men kanske längre fram om han blir bättre. 🙂

  3. Så roligt att följa med er till både Tärnaby och Hemavan för skid och skoteråkning. Har varit på båda ställena och tycker det är så fint. Var ju två veckor redan i ungdomen i Hemavan när jag gick på GIH för vinterutbildning och då blev det Tärnaby också. Och sedan har dte blivit några gånger till. Men du, detär säkert 28 år sedan….
    Vackra bilder som verkligen lockar. Och tänk att köra scooter….
    Så fint med er stuga här uppe. Förstår att ni har stor glädje av den.

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *