När jag bestämde mig att gå ner i vikt i somras svalt jag. Dessbättre fick jag bra resultat, på bara några månader gick jag ner 10 kg. När jag uppnådde 62 kilo slutade jag dock minska i vikt. Jag kunde inte äta mindre än vad jag gjorde och hålla det hela på en rimlig nivå.
Under tiden hann jag vara både med och utan häst. Jag antar dock att jag hade bantat bort de flesta av mina ursprungligen få muskler. Julen kom och gick, och trots att jag slarvade med kosten gick inte vikten upp nästan någonting, säkert pga att jag återfick mina goda rutiner när jullovet var över. Kroppen är förlåtande- till en viss gräns!
Mina goda rutiner matmässigt är:
Jag avstår från det som inte är så viktigt för mig. Jag dricker alltid vatten till maten. Läsk och chips ratar jag alltid. Jag äter inte bröd till maten. Jag äter mörk (86%) choklad i stället för annat godis. Jag äter mindre portioner (magsäcken har krympt). På helgerna äter jag bara ett mål varm mat eller mycket lite till lunch. Jag undviker bröd, pasta, potatis, vit ris och kakor. Jag har börjat med helt nya matvaror som ersättare, såsom quinoa och råris. Jag skämmer bort mig med affärernas salladsdisk (lösvikt på kyckling, räkor, ostar, fisk, ägg, grönsaker- men jag tar inte pastasallader!) Jag försöker äta mycket grönsaker men inte så mycket frukt (de innehåller mycket socker.) Och sist men inte minst- emellanåt lever jag precis som vanligt. Om jag är bortbjuden eller det är helg så äter jag samma sak som alla andra utan dåligt samvete. Det är de små dagliga förändringar som ändå inte spelar så stor roll för mig som gör den stora skillnaden!
När jag sedan började träna gick min vikt upp- som kanske förväntat var. Jag gick från totalt omuskulös till rätt fint musklad på bara någon vecka, och allt detta på en relativt lätt och varierad träning! Jag är förbluffad över hur fort och effektivt det har gått. Musklerna bränner mera energi till sitt uppehåll så att nu behöver jag nog även äta lite mera. Träningen bränner också lite energi, men jag skulle tro att det är ganska försumbart och jag kan inte återgå till mina gamla vanor vad gäller kosten ändå.
För mig är det jätteviktigt att träningen är lustfylld och inte någon obehaglig plikt. Det är någonting som jag hittills alltid har sett fram emot. Det har tagit lite tid från familjen, men det har det varit värt. Till motsats till min tid med hästen blir jag ändå inte borta hela kvällar och halva nätter.
Jag har läst att äldre människor (40+) ska helst träna varierat. Inte för tungt och inte för långa pass. Men ändå ska man även träna styrka, för att behålla sin muskelmassa som börjar avta i denna ålder. Mitt träningsveckoschema bygger på följande mönster:
-1 pass hårdare träning där jag blir rejält svettig, får hög puls och ev träningsvärk för att bygga upp styrka och kondition. I mitt fall blir det spinning eller Indoor Walking.
-1 pass vattengympa för att hålla vattenträningen igång. Mångsidigt men lite lättare pass, om inte annat så för att återhämta sig från tyngre träning. Jag körde även vattengympa vid lättare förkylning.
-1 pass dans (Zumba/Shbam) pga att jag är stel som ett kylskåp samt att det är roligt och jag vill gärna lära mig dansa!
-1 pass Body Balance/yoga mest för smidighetens och sträckningens skull.
Om du funderar på att börja träna, så välj ditt gym med omsorg. Hellre ett lite dyrare gym som är fräscht och där du trivs än något halvsunkigt om än billigt. Bra utbud med pass och simbassäng är klart ett plus. Den träning som räknas är den träning som blir av!
Omedelbara positiva effekter som jag noterat är att jag har gått ner i vikt (kost), jag slipper ”eftermiddagssvackan” och är pigg hela dagen (kost), och sedan det nyaste, att jag är verkligen jättetrött på kvällarna och sover som en stock (träningen!) Det hade jag inte väntat mig och det kom som en positiv överraskning!

Träning ger fysisk trötthet vilket gör att vi sover bra! Så det finns många fördelar med ett aktivt liv och en balanserad kost.
Trevlig helg!
Du är bara att gratulera Annukka!
Så grattis!
Det är bra att hitta nån balans som kost och träning som man trivs i…..känner att det funkar i livet.
Jag måste säga att du är jätteduktig och vilken disciplin du har på dig själv.
Ha det gott nu.
Kram.
Vad härligt att det går så bra! Jätteroligt och inspirerande att läsa om din resa.
Tack snälla ni! Jag börjar känna mig tjatig. Men jag vill så gärna berätta hur lätt det har gått och känns inte alls som någon uppoffring.
"Är du lycklig, väl så gläd dig åt din lycka med envar
och ju mer du delar med dig, desto mera har du kvar."
Esaias Tegnér 😉
Känn dig inte tjatig! För min del får du gärna fortsätta berätta om dina upplevelser.
Du är både enveten och målmedveten och då kan det inte annat än lyckas… 🙂
Kram ♥
Först ett stort grattis till att du nått ditt mål. Det verkar som du funnit "ditt sätt". Hur tycker du det är att inte äta pasta, ris och potatis? För mig är det inte tänkbart,,, även om jag inte äter det varje dag. Är man tillräckligt motiverad så är det inte så svårt, det svåra är att hålla det, ja, det är min erfarenhet. Jag hoppas att du funnit din mathållning så att det fungerar för dig.
I början av 2000-talet tränade jag minst 2-3 dagar i veckan. simmade o gym på vintern, även cykling på sommaren. Man mår väldigt gott när kroppen är någorlunda tränad. Sedan har jag degat ned mig, men nu har jag börjat så smått igen. Ledig hela dagarna, även om det känns som jag har fullt upp… -) Med tanke på min ålder har jag börjat väldigt försiktigt med kondition och styrketräning. Det känns himla gott. Plus minst 10.000 steg/dygn. Känner mig både piggare och stolt för att jag lyckats komma igång igen. Jag hoppas det ska bidra till att jag håller min kropp rörlig länge till.
Det är bra gjort att du kommit igång igen! Ja, jag FÅR ju i princip äta pasta, ris, bröd och potatis så det är inget förbud. Ibland äter jag dem också. Men det är så avgörande för att hålla min vikt nere att jag är motiverad. Alternativen är ju goda också!
Tack för dett stimulerand och peppande inlägg! Du har verkligen lyckats och det märks att du trivs med de förändringar du gjort. Fint att du delar med dig. TRor det kan inspirera fler att lägga om och äta det en mår bra av. Och i mindre mängder.
Du har hittat ett gym som ger en lite "lyxigare" känsla och där allt finns och det tror jag betyder väldigt mycket. Möjligheten att välja vilka aktiviteter man vill delta i och inte kanske behöva boka dem en vecka i förväg för att det passet sedan är "fullt". Har hänt mig och då ger jag upp, jag som annars är en envis typ.
Att äta mindre protioner och välja bort en del och få det till en vana gör att det hela flyter på.
Jag känner ju här i Thailand att maten är så mycket lättare än hemma och trots att det p.g.a. värmen inte direkt blir långpromenader, emn en del simning, så känns kroppen lättare. Äter dock mycket frukt. den är bara sååå god. Lite ris blir det också, men det är ju basfödan i de asiatiska länderna.
Tror det nu är dags för ett bad….
Det känns väldigt bra att du kommer på besök …
Heja dig!
kram
Låter som att du funnit en metod som fungerar utmärkt, härligt! och Tack för inspiration, det där med att vara pigg hela dagen låter särskilt fint!
Ha en tjusig påskvecka 🙂
Jaa… kosten är mycket viktigare än träning har jag märkt. Jag måste träna väldigt hårt om jag ska ha en osund livsstil (godis, läsk, chips etc.). Och det är inte hållbart i längden, när jag slutar träna sådär som man gör ibland när livet sker man blir sjuk osv, äter jag skit så går det fort uppåt. Men när jag äter bra håller jag vikten oavsett om jag tränar eller inte. Jag har också nyligen upptäckt Quinoa… riktigt gott och suverän proteinkälla.
Hahaha OMG
Tack för peppande inlägg, faktiskt precis det jag behöver just nu. Intressant också. 🙂