Western eggs

Hem » Western eggs
En typ av omelett, lite variation. För 4 pers.
Skala och finhacka en rödlök och kärna ur och strimla 2 paprikor av olika färger. Stek dem mjuka i fett och ställ åt sidan.
Blanda ihop 6 ägg, 1,5 dl mjölk, salt och peppar samt någon krossad piri piri. Stek blandningen under omrörning på medelvärme så att det blir smuligt. Förena allt.
Stek till ett paket bacon, låt fettet rinna av.
 
 
 
 
Tack för all respons till min söndagsångest! Jag är i alla fall inte ensam, och då känns det med ens bättre. Jag har haft söndagsångest så länge jag kan minnas. Och ja, oftast tycker jag om mitt jobb jättemycket.

14 reaktioner på ”Western eggs”

  1. Den ser jättesmaskig ut! Omelett är jättegott tycker jag!

    Tack för tips om ring, måste in och leta efter det där inlägget du skrev om.
    Hehe och tack för komplimangen om ålder. Jag ser inte ut som 30 i verkligheten. Kanske dags att byta bild, den där har några år på nacken, ca 4 år tror jag …. Måste haft en bra dag den dagen fniss fniss! Men din kommentar kommer jag leva länga på ändå!!!

    Kram
    Malin

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *