Under veckan som gått har Sisu blivit kastrerad och tack och lov gick det bara bra. Hos en pojkkatt är det en ganska liten procedur.
Så nu är det dags att ta sina första trevande steg som utekatt… jag är rädd att det ska hända honom någonting när han går ut, men att bo på landet och ha innekatt vore höjden av vansinne så jag får bara acceptera riskerna och tänka att bättre leva kortare och lyckligt (läs naturligt) än länge och inomhus… Vädret har varit dåligt, regn mm så han har hållit sig i närheten av huset och velat komma in ganska snabbt.





Fotograf: Tommi Oskarsson
Sisu önskar er alla en God Jul!
Så fin kisse! Gillar säkert att tassa runt och upptäcka världen utanför dörren, trots vissa faror. Ser att ni har litet snö. Här i Jönköping hade vi ett tunt, tunt täcke någon fm för någon månad sedan. Det är allt så här långt!
Jag önskar dig en lugn och trevlig jul, precis i den ända just ni vil ha den!
Sisu ser ut att ta det så försiktigt!!…………..Eltandborste är lyxigt för både mej och hundarna! ha en bra dag! Kram!
Så underbart söt 😀