Nej, jag fyllde inte år idag utan jag var på 40-årskontrollen. Fastande for jag tidigt till Vännäs Hälsocentral, mätte och vägde mig och tog prover. Sedan drack jag upp 2 dl sockerlösning som inte kändes så farligt till att börja med, men när jag väl hade fått ner allt började jag må väldigt illa. Jag fick låna ”vilorummet” (avsett för svaga gamlingar antar jag) och där låg jag och hulkade följande timmen, och fyllde i hälsoblanketten efter bästa förmåga. Väl tillbaka på jobbet fick jag höra att många andra blivit lika dåliga av denna sockerlösning, dels pga att det är äckligt förstås och än värre på fastande mage, men även pga den snabba ”sockerkicken” och lika snabba nedgången igen.
Nästa vecka fortsätter vi med själva hälsosamtalet.
Min man är upptagen med klövverkare så jag har ingen att umgås med ikväll. Det blåser lika förbaskat även ikväll, blir inte mycket sömn inatt då vinden ylar i väggarna och skorsten.
Nästa boken i serien mina favoriter är Corinne Hoffmanns Den vita massajen.
Det är en av de mest fascinerande böcker jag läst under senaste åren och jag vet inte riktigt varför. Historien är sann, och den är alldeles otrolig. En schweizisk affärskvinna reser till Kenya som turist, och bara på utseendet blir dödligt kär i en ung massajman. Att kvinnan (Corinne) är galen råder ingen tvekan om, men hon är också otroligt stark och driftig, en riktig kämpe med gott hjärta dessutom som det verkar. Hon bosätter sig slutligen i lerhyddan med sin massaj och hela stora släkten. Att historien inte har ett lätt okomplicerat slut förvånar knappast någon! Men mycket hinner hända, och boken väckte många tankar hos mig. Varifrån kommer männens inneboende, som det verkar, behov att trycka ner kvinnor? (Ja, jag vet att det finns undantag bland män.) Är det så att vi kvinnor äger någonting sådant som vi inte ens själva vet om och som gör att männen är avundsjuka på oss och vill trycka ner oss innan vi ens själva fattar vad det handlar om?
Att man kan leva livet på många olika sätt är åtminstone sant. Rekommenderas!