Nu går det inte längre att skylla på november, men mörkt är det och snön lyser med sin frånvaro även i Norrland.
Jag har sparat och återuppbyggt gamla Playmobile-julkalendrar som nu åter kommer till stor glädje.

Nya bilen går som drömmen. Vilken körglädje, och tryggt känns det! Jag känner mig nästan för bekymmerslös, hoppas att jag inte behöver lära mig bilens begränsningar såsom förra gången, genom att överskrida dem.
Hästen går lika bra. Genom Ann-Margrets övningar har vi kommit till bättre form då jag ställer henne ordentligt ffa i vänster varv i dressyren. Och vår lilla markarbetsträning är så roligt, eftersom Yade är aldrig så fin som då! Hon får så fin bjudning så fort det ligger en bom på marken.

På jobbet har jag gjort så gott jag kan och det har känts bra!
Någon negativ julstress känner jag inte av. Som julklappar kommer jag att satsa på saker som kommer till användning. Då behöver man inte konsumera på ett dumt sätt bara för att det är jul.
Och till sist delar jag ett recept på pizzalasagne. Mycket lättlagad lasagne som smakar som pizza.

Ta en smord ugnsform. Lägg ett lager lasagneplattor i botten. Sedan ett lager salami och rökt skinka i bitar. Sedan rikligt med sås som till hälften består av gräddmjölk (5dl), och till hälften av krossade tomater (2 burkar), samt rikligt med torkad oregano. Täck med ett lager lasagneplattor och sedan riven ost.
Grädda i mitten av ugnen 200-220 grader i ca 20 min.
Det här mörkret ja,dagen blir så kort och man har inte lust att göra så mycket mer än det nödvändigaste.
Bra att Du är nöjd med den nya bilen,jag tror att jag förstår vad Du menar med decembertankar och att det betyder att den är så bränslesnål att den behöver tankas endast en gång i månaden.
Lasagne har jag dessvärre förätit mig på men din variant med rökta ingredienser verkar god!
Fd
Den där lasagnen måste jag testa. Rasmus,mitt barnbarn, gillar både pizza och lasagne så detta måste bli en favorit. Han ska var mycket hos mig under jullovet och då får det bli lite favoriträtter. Kram
Vilket spännande recept! Det måste jag prova, särskilt då alla i familjen älskar salami 😀 Och vilken fin julkalender! Önskar jag hade haft tid/ork att göra något eget till sonen med, men det fick bli en köpeskalender för tio kr med choklad i. Han blev glad över det, så det får duga i år 🙂 Men ser så många fina egengjorda kalendrar i alla bloggar nu, lätt bli inspirerad 😀
pizzalasagne, det måste jag testa! lät som en ypperlig kombination av rätter. vegetarisk dock, för min del 🙂