Energitjuvar

Hem » Energitjuvar
För länge sedan läste jag Ingalill Roos bok Energitjuvar.
Den är så tydlig och klockren att den under årens lopp har blivit rätt känd i Sverige. Kanhända att teorierna i boken är nämnda både innan och efter, och att den således inte är helt ”banbrytande”, men den sätter verkligen fingret på energitjuven och hans offer, och ingenting annat.
 
 
Det är bra att hålla i minnet att vi alla kan agera som energitjuvar i vissa omständigheter. Psykologiska mekanismen är ungefär densamma, att man projicerar sin egen otillräcklighet på omgivningen.
Bästa sättet att känna igen en energitjuv är, att man inte känner sig bra till mods vid umgänget. Och även efteråt är man alldeles matt och tom på energi.
Omge dig med människor som lyssnar på vad du har att säga, och som i grunden är vänligt inställda mot dig! Så enkelt, och mera behövs inte.
Tyvärr finns inte tråkiga beteendemönster bara på arbetsplatsen, utan även i familjer och nära relationer. Att leva sitt liv nära en energitjuv kan vara oerhört påfrestande. Kännetecknande för mig själv har varit, att jag inte alltid har kunnat se att jag varit utsatt för energitjuveri, förrän långt efteråt. Och när man väl fått upp ögonen är det hur tydligt som helst!
Denna sommar hade jag en upplevelse då jag fortfarande dagen efter umgänget med en energitjuv var alldeles förstörd! Tack och lov umgicks jag då med en härlig vän och blev så småningom återställd.
Jag rekommenderar boken till alla för ökad medvetenhet!

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *