Kyckling med mild curry- och mangosås

Hem » Kyckling med mild curry- och mangosås
Jag har inte varit någon bra matlagerska senaste tiden, men idag gjorde jag någonting gott som gästerna ville ha receptet på. Ett tips på ett bra somrigt recept!
 
1 kg kycklingfileer, tina, rensa och dela upp på längden.
Bryn dem lätt i smör och krydda med salt och peppar. Lägg dem i smord ugnsfast form.
Gör i kastrullen en sås på 2,5 dl mellangrädde, 2 msk mango chutney och 1 tsk curry. Koka upp.
Häll såsen över kycklingen. Stek i mitten av ugnen 175 grader i 15 minuter.
Dekorera med en skalad tärnad mogen mango och en knippe skivad vårlök.
 
 
Servera med ris, sallad och lätt kokta sockerärtor.
 
 
 

8 reaktioner på ”Kyckling med mild curry- och mangosås”

  1. Mmm…..låter jättegott.
    Tänkte på dig då jag skrev mitt inlägg i dag. Visar hästar hos mig i dag.

    Ha det gott nu. En fin å skön tisdag till dig.

  2. Så gott det låter! Jag blev väldigt glad för din kommentar om ögonoperationen. Det var just det jag behövde höra från någon som redan varit med om det. Jag visste inte att man kunde drabbas av starr när man var så ung som du. Många kramar.

    1. Jag hade inte starr ännu, gjorde närsynthetsoperation. Men min pappa gjorde även linsbyte och han tyckte inte att det var farligt alls. Min man ska också göra det i vinter. Linsen byter man för att den blivit grumlig (grå starr) eller stel (åldersseende) och i min pappas fall slog man två flugor i en smäll, ingen starr nu, behöver inte läsglasögon heller.

  3. Nu har jag provat receptet och det blev väldigt lyckat. Tyvärr hittade jag här i mina närbutiker ingen mango chutney, tittade bara in i två, men lyckades med färsk mango och lite pyssel få till något liknande. Försvinnande gott blev dte i alla fall.

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *